Погодьтеся, дитина без зубів – досить звичайне для нас явище. Всі знають, що це тимчасово. Однак в деяких випадках дитина може залишитися беззубим. Тому, якщо ви помітили, що зуби у малюка прорізуються не в зазначений термін, необхідно негайно звернутися до стоматолога.
Що таке адентія у дітей?
Адентія у дітей – це часткова або повна відсутність зубів у зв’язку з їх втратою або аномалією розвитку зубощелепної системи. Захворювання характеризується порушенням функції жування й мови через відсутність цілісності зубних рядів. У важких випадках адентія зубів у дітей супроводжується деформацією лицьового скелета і подальшою втратою зубів. При частковій адентії у дітей зуби що залишилися зміщуються і розходяться. А в процесі жування на них діє підвищене навантаження.
Зачатки молочних зубів утворюються у малюків ще в утробі матері, приблизно на 3 – 4 місяці її вагітності. Процес їх формування займає приблизно місяць, тому важливо, щоб в цей період майбутня мама вживала молочні продукти, багаті кальцієм, без якого неможливе повноцінне формування і подальше здоров’я зубів.
Види адентії у дітей:
Первинна (вроджена) -відсутність молочних зубів у маленьких дітей і постійних зубів у дітей більш старшого віку
Вторинна (набута)- зуб втрачений після того, як прорізався
За кількістю відсутніх зубів:
Часткова( відсутні деякі зуби)
Повна (відсутні всі зуби)
За віком:
Адентія тимчасового прикусу (виявляється в період прорізування молочних зубів)
Адентія постійного прикусу (виявляється в період зміни молочних зубів постійними)
Причина відсутності зуба:
Справжня адентія (в щелепі немає навіть зачатків зуба
Хибна адентія (ретенція) -затримка розвитку зуба. На місці, де повинен бути зуб, є вільне місце, і згодом він прорізується.
Причини адентії у дітей:
Адентія у дітей може носити спадковий характер, але може розвинутися і в процесі життєдіяльності дитини. У зв’язку з цим виділяють кілька причин виникнення адентії зубів у дітей.
Відсутність або загибель зачатків зубів. Це може бути обумовлено спадковими причинами, а також порушеннями у формуванні плоду в утробі матері. Зубна пластина у дитини формується ще у внутрішньоутробний період, і вплив шкідливих факторів (наприклад, погану екологію або нездоровий спосіб життя мами) може негативно вплинути на цей процес.
Втрата зубів в процесі життєдіяльності. Діти, особливо хлопчики, в силу своєї активності, більше схильні до травм, ніж дорослі. Таким чином, зуби у малят нерідко випадають під час бійок, падінь, а також занять деякими видами спорту (хокеєм, футболом, боксом).
Глибокий карієс і його ускладнення. Через тонку емаль молочних зубів карієс у дітей розвивається на них набагато швидше, ніж на постійних. Тому якщо своєчасно його не вилікувати, існує ризик втратити зуб в результаті прогресуючих гнійно-запальних процесів в тканинах.