Професійне чищення зубів є важливим комплексним заходом, основним завданням якого виявляється профілактика захворювань ротової порожнини і зубів – стоматитів, карієсу і ін. Необхідність подібної процедури не викликає питань, коли мова йде про дорослого, а як бути з дітьми? В яких ситуаціях маленькому пацієнтові може знадобитися дана послуга?
Проблеми молочних зубів
Погана гігієна ротової порожнини призводить до поступового накопичення на поверхні зубів і в просторі між ними м’якого нальоту. Це – прекрасне живильне середовище різноманітних бактерій. У процесі життєдіяльності мікроорганізми виділяють кислоти, що вимивають кальцій з емалі. В результаті демінералізації збільшується крихкість і пористість зубної поверхні, збільшується чутливість зубів, змінюється їх колір.
Багато батьків можуть помітити у своїх малюків шорсткі жовтуваті або білуваті цятки на передній поверхні молочних зубок. Саме ця картина свідчить про початок розвитку карієсу.
У частини дітей невидалений наліт щільно прикріплюється до зубної поверхні, вбираючи різні барвники з продуктів харчування. Поступово це призводить до потемніння (в деяких випадках – до чорноти) природного забарвлення зубів. Причиною подібної проблеми можуть бути і різні захворювання шлунково-кишкового тракту. Чорний наліт не прибирається в домашніх умовах і вимагає комплексного підходу: професійного чищення і спостереження у імунолога або гастроентеролога.
В інших ситуаціях наліт ущільнюється з формуванням зубного каменю, який провокує запальні процеси в оточуючих тканинах. Можуть розвинутися стоматит, атрофія ясен, гінгівіт, оголення шийки і збільшення чутливості зуба.
Як проводиться у дітей професійна чистка зубів
Процедура чищення зубів вимагає від фахівця не тільки досвіду і високих професійних навичок, а й знання специфіки дитячої психології.
М’який наліт у малюків знімається спеціальними резиночками або щіточками без найменшого дискомфорту. Подібну ж процедуру проводять і при підготовці до лікування. Тому регулярне проведення таких маніпуляцій дозволяє сформувати у дитини позитивне ставлення. В результаті необхідні в майбутньому терапевтичні втручання не викликатимуть страху і відторгнення.
Видалення зубного каменю здійснюється за допомогою ультразвукових і мануальних інструментів.
Етапи професійного чищення дитячих зубів:
-видалення м’якого і твердого нальоту;
-полірування поверхні;
-проведення ремінералізуючих заходів, в результаті яких відновлюється мінеральний склад емалі, зміцнюється її структура і знижується чутливість до хімічних, термічних подразників;
-навчання дитини правилам гігієни ротової порожнини;
-підбір оптимальних гігієнічних засобів і матеріалів (особливо зубних щіток, паст).
Як часто слід проводити професійну чистку дитячих зубів
Частота проведення процедури визначається індивідуально: в одних ситуаціях вистачає одноразової маніпуляції протягом року, а в інших – потрібно щомісячне втручання.
Ще частіше доводиться вдаватися до професійної допомоги в разі проходження дитиною ортодонтичного лікування, при особливостях зубощелепної системи (скупченості зубів і ін.).