Для попередження, діагностики та лікування захворювань органів ротової порожнини в сучасній медицині використовуються найрізноманітні методи і засоби, які вибираються в залежності від причини і характеру самої хвороби. При наявності різного роду запалень, механічних пошкоджень, пухлин, дефектів і деформацій зубощелепної системи практично завжди вдаються за допомогою до хірургів-стоматологів.
У наші дні при лікуванні зубів всі зусилля стоматологів зосереджені на їх збереженні. Якщо раніше хірургічна стоматологія була направлена в основному на видалення хворого зуба, то сьогодні її головним напрямком є зубозберігаючі операції. Наприклад, при пошкодженні одного кореня трьохкореневого зуба проводиться видалення тільки хворого кореня: його акуратно випилюють, зуб стає двокореневий і повністю зберігає свою функціональність.
Також зубозберігаючі є всі хірургічні способи лікування пародонту. Незважаючи на наявність значної кількості терапевтичних методик, в більшості випадків при лікуванні пародонтозу і пародонтиту можна обійтися без хірургії. Якщо не лікувати захворювання пародонту, то це може привести до розвитку вторинної інфекції і навіть до втрати здорових зубів. Основними ускладненнями одонтогенної інфекції є такі серйозні захворювання, як абсцес, синусит, лімфаденіт та ін. Крім того, з потоком крові і лімфи інфекція може бути рознесена по всьому організму.
Терапевтичне лікування всих цих патологій направлено на усунення запалення, а хірургічне – на видалення вогнища інфекції і постраждалих тканин, завдяки чому кісткові і м’які тканини починають відновлюватися.
Одним з найважливіших напрямків хірургічної стоматології відноситься імплантація. Підготовчі операції дають можливість сформувати альвеолярний відросток потрібного розміру, який дозволить ввести імплантат. Тканини на місці видаленого зуба з часом атрофуються, тому що не відчувають навантаження при жуванні. Оскільки установка імплантату в цій області стає неможливою, виникає необхідність у нарощуванні кісткової тканини. Після такої операції імплантацію можна проводити тільки після повного загоєння поверхні рани. Як правило, цей процес триває не менше чотирьох місяців. В результаті імплантації на місці «рідного» зуба з’являється штучний, який може зовсім не відрізнятися від справжнього.
Імплантація, заснована на хірургічному втручанні, є досить тривалим процесом, який може тривати від чотирьох до дванадцяти місяців. Зате результат цієї процедури буде дуже надійним і ефективним. Стоматологія накопичила за останнє десятиліття чимало підходів до імплантації зубів, дозволяючи ефективно вирішувати проблему відновлення зубного ряду.