Під час регулярних профілактичних оглядів стоматолог перевіряє не тільки стан незапломбованних зубів, але і стан тих, що вже піддавалися лікуванню. Адже навіть під якісно встановленою пломбою може виникнути нове каріозне вогнище. Найчастіше вторинний карієс розвивається при порушенні цілісності пломби, при виникненні мікрощілин між пломбою і зубом. Ось чому дуже важливо вчасно міняти старі пломби.
Неякісне лікування теж може стати причиною вторинного карієсу. Якщо залишити хоча б мікроскопічну неочищену ділянку і зверху встановити пломбу, то лікування карієсу пройде без толку: він почне таємно розвиватися, поки господар зуба вважає, що все в порядку.
У групі ризику – зуби з дуже великими пломбами. Ці пломби менш стабільні, усадка у них більше, а отже – вище ризик виникнення мікрощілин, де вільно відчуває себе інфекція. Якщо у вас встановлена велика пломба, відвідувати стоматолога для профілактичного огляду потрібно навіть не раз на півроку, а частіше.
Головна небезпека вторинного карієсу – в прихованому характері. Це захворювання, як правило, довго не дає про себе знати. При первинному карієсі нескладно помітити темні плями і тим більше каріозні порожнини, а при вторинному руйнуванні прикриває пломба. Іноді, знімаючи пломбу, стоматолог виявляє жахливу картину: повністю «спорченого» зсередини зуба.
Підступність вторинного карієсу полягає ще й в тому, що це захворювання не завжди можна визначити по болю. Ниючий біль сигналізує про наявну стоматологічну проблему, але пломба, що прикриває вторинний карієс, захищає пошкоджене місце від зовнішніх впливів. Тому буває так, що ні на холодне, ні на гаряче хворий зуб не реагує. Коли людина починає відчувати біль вже десь глибоко в зубі, мова звичайно йде про пульпіт, в який переріс вторинний карієс.
Про вторинний карієс може сигналізувати неприємний запах з рота, що виникає без видимих причин (при регулярній гігієні та відсутності каріозних порожнин). В цьому випадку є сенс зробити рентгенографію і перевірити: чи не почав «гнити» зуб під якую-небудь пломбою зсередини? Чи не час приймати невідкладні заходи щодо боротьби з підступним вторинним карієсом?