Різні травми і захворювання ротової порожнини нерідко можуть привести до повної втрати зубів, так званої адентії. Вона буває первинною і вторинною. При першому варіанті захворювання говорять про відсутність зуба через недорозвинення або втрату зачатка постійного зуба. Другий варіант характеризується втратою зубів через захворювання або травму. У будь-якому випадку ця проблема вирішується двома варіантами – за допомогою знімного або незнімного протезування.
Переваги та недоліки знімних протезів
У сучасній стоматології протезування зубів знімними елементами виконується за допомогою кламерів і аттачменов, які прикріплюються до бюгельним протезів. Крім бюгельних пристроїв можуть використовуватися повні знімні протези, наприклад, пластинчасті.
Бюгельний протез – це дуже міцний металевий каркас, який має форму півкола, до якого прикріплені штучні зубні одиниці. Такий апарат дуже зручний у використанні і забезпечує високу ефективність жування. Крім того, бюгельний протез можна залишати в роті на ніч, він не закриває піднебіння і не впливає на якість дикції.
Кламмери – це маленькі гачки, що прикріплюються до опорних зубів, а аттачмени – подвійні замки, які однією стороною прикріплюються до здорового зуба або одягненою на нього коронки, а інший – до протезу. Такі пристрої зовсім непомітні ні для самого пацієнта, ні для оточуючих.
До переваг знімного протезування відноситься доступність і простота процедури. До недоліків – тривалий період звикання, висока ймовірність блювотного рефлексу, наявність психологічних причин, а також негативний вплив на протезне ложе, яке характеризується прискоренням атрофії кісткової тканини. Також бувають випадки, коли знімні протези не дозволяють досягти повного відновлення жувальної функції, міміки й мови.
Протезування на імплантатах
Процедура незнімного протезування при адентії полягає в тому, що в щелепній кістці роблять отвори та встановлюють металеві основи (як правило, титанові стержні) під майбутні імплантати.
Зазвичай протезування зубів при їх повній відсутності передбачає свердління від 3 до 8 отворів для імплантатів. Балкове кріплення, яким вони з’єднуються зверху, дозволяє розподіляти навантаження на зуби оптимально рівномірно, завдяки чому пацієнт відчуває себе комфортно.
Багатьох людей лякає така процедура, як імплантація, оскільки її опис здається досить травматичним. Але насправді цей вид протезування при повній відсутності зубів – самий передовий і сучасний.
Іншими словами, незнімне протезування найбільш повноцінно відновлює жувальні, мімічні і мовні функції, а також дозволяє зупинити процес атрофії щелепної кістки. Єдиними недоліками даного виду протезування є його тривалість, дорожнеча і необхідність оперативного втручання.