Сучасні зубні протези робляться з найрізноманітнішого матеріалу: кераміки, фарфору, сплавів з хрому, нікелю, оксиду цирконію, титану та кобальту, пластмаси, композитних матеріалів, фотополімерів.
Матеріали для виготовлення протезів підбираються у відповідності з наступними якостями: легкість, міцність, естетичність, біологічна інертність, гіпоалергенність. Розглянемо кожен матеріал для виготовлення протезів окремо:
• Композит – являє собою полімерний матеріал, що складається їх порцелянового борошна, особливого скла, оксиду кремнію, кварцу. Композитний матеріал дозволяє відновити пошкоджений зуб, наростивши його і надавши йому потрібну форму. Нарощений зуб при цьому не тільки нічим не відрізняється від природніх зубів, але і має велику ступінь міцності, стійкість до стирання.
• Кераміка – дозволяє робити легкі і еластичні протези, найчастіше використовується для виготовлення коронок на передні зуби. Керамічні коронки найкраще імітують форму, колір, напівпрозорість натуральної емалі. Вони нешкідливі для організму і від них не страждають ясна, вони стійкі до харчових фарбників, впливу мікроогранізмів.
• хромокобальтових і хромонікелеві сплави – використовуються для міцних протезів, але протипоказані людям, які мають алергічні реакції. Альтернативою в цьому випадку можуть служити сплави благородних металів: сплав золота і паладію, золото і платини. Звичайно, ціна зубного протеза в цьому випадку буде в рази більше. З металевих сплавів можна відливати протяжні протези, які відмінно сидять і при керамічному облицюванні природньо виглядають.
• Титанові протези – популярні завдяки ідеальній біосумісності, міцності і легкості, часто використовується при протезуванні бічних зубів. Однак титан програє в естетиці золоту та кераміці.
• Пластмасові протези – мають давню історію використання і добре вивчені властивості. Вони не такі міцні і довговічні, як металеві сплави, але завдяки ціновій доступності дуже популярні. Носіям пластмасових коронок і протезів слід пам’ятати, що стоматологічна пластмаса може міняти колір при тривалому впливі харчових барвників, вимагає дотримання ретельної гігієни, тому що є хорошим середовищем для розмноження бактерій.
• Нейлонові протези – новинка в стоматології: відрізняються гнучкістю і міцністю, відмінно витримують механічні навантаження. Мають відмінні естетичні властивості: напівпрозорі, вони маскуються під колір ясен.